Etapy rozwoju osobistego

 • Etapy rozwoju osobistego

  Etapy rozwoju osobistego

  Jaka jest różnica między ludźmi, którzy chcą osiągnąć sukces a tymi, którzy osiągają sukces? Kluczem są tutaj trzy etapy rozwoju osobistego, trzy poziomy wtajemniczenia, przez które trzeba przejść. Na końcu tej drogi czeka sukces.

   

  3 etapy rozwoju osobistego

  Dla każdego człowieka są możliwe 3 etapy rozwoju osobistego. Są nimi:

  1) Wiem

  2) Rozumiem

  3) Stosuję

   

  Etap 1: Wiem

  Większość z nas ma ten etap już za sobą lub twierdzi, że tak jest. Wiele razy po raz kolejny słyszysz o czymś i sam w swojej głowie mówisz do siebie: “Tak, wiem, to oczywiste, słyszałem o tym już wiele razy.” Jak najbardziej może tak być, że faktycznie już to słyszałeś, już o tym wiesz. Zagrożeniem jest jednak ten moment, gdy przechodzisz nad tym etapem bezrefleksyjnie i zamykasz się na dalsze słuchanie.

   

  Czy jeśli o czymś wiesz, to czy jednocześnie coś z tą wiedzą robisz? Co z tego, że wiesz i wiele razy słyszałeś, że trzeba czytać dużo książek. Ile książek przeczytałeś od początku roku do dziś? Odpowiedz sobie szczerze na to pytanie, zanim poznasz kolejne etapy rozwoju osobistego.

   

  Etap 2: Rozumiem

  Kusi Cię, żeby zapytać, a czym właściwie różni się “wiem” od “rozumiem”? Często wydaje nam się, że nie tylko coś wiemy, ale też to rozumiemy. Zaskoczeni jesteśmy dopiero, gdy trzeba to zweryfikować. Gdy jesteś uczniem lub studentem wydaje Ci się, że dane zagadnienie jest proste, że je znasz i rozumiesz. Jednak gdy podchodzi do Ciebie koleżanka lub kolega z prośbą o wyjaśnienie tego zagadnienia okazuje się, że wiesz, ale… nie potrafisz tego wyjaśnić, wytłumaczyć. To oznacza, że tak naprawdę tego zagadnienia nie rozumiesz. Prawdziwą sztuką jest umiejętność wyjaśnienia czegoś drugiej osobie w jak najprostszy sposób, czyli taki, żeby ona też to zrozumiała.

   

  Czy to, że coś rozumiesz oznacza, że masz za sobą wszystkie etapy rozwoju osobistego, że sukces jest już blisko? Nie do końca. Kto zawodowo zajmuje się tłumaczeniem różnych zagadnień, wyjaśnianiem ich, uczeniem? Tak, nauczyciele, profesorowie. Czy to zawsze przekłada się na ich sukces? A może znasz profesorów i nauczycieli, którzy doskonale potrafią wyjaśnić zasady ekonomii, ale sami są w trudnej sytuacji finansowej? Jaki z tego płynie wniosek według Ciebie? Czy przeszli oni już wszystkie etapy rozwoju osobistego? Czy też może potrzeba czegoś jeszcze?…

   

  Etap 3: Stosuję

  Kluczowym i najważniejszym elementem, umożliwiającym przejście przez wszystkie etapy rozwoju osobistego jest zrobienie właśnie tego trzeciego kroku – Stosuję. Jeśli już coś wiesz i rozumiesz to nic się nie wydarzy, dopóki nie postanowisz zastosować tej wiedzy.

   

  Możesz wiedzieć, że warto czytać książki, uczyć się i rozwijać. Możesz również doskonale wyjaśniać to innym. Możesz sam czytać wiele książek, a nawet uczyć się ich na pamięć, ale dopóki nie zaczniesz stosować zawartej w nich wiedzy, Twoja sytuacja życiowa nie poprawi się. Możesz brać udział w wielu szkoleniach, ale dopóki nie zaczniesz stosować wiedzy z tych szkoleń, nie będą one miały dla Ciebie żadnej wartości. Rację mają ludzie, którzy uważają, że gram praktyki jest więcej wart niż tona teorii.

   

  “Być może działanie, które podejmiesz, zostanie uwieńczone sukcesem; być może konieczne będą po nim jeszcze inne działania czy adaptacje. Ale każde działanie jest lepsze niż całkowity brak działania.”Norman Vincent Peale

   

  Stosuj tę zasadę w swoim życiu, a osiągniesz sukces. Poznałeś trzy etapy rozwoju osobistego. Czas przejść od słów do czynów. Zacznij już teraz!

   

   

  ***

  Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów na tym blogu? Zapisz się do newslettera a raz w tygodniu dostaniesz mailem informacje o nowych wpisach.

  ***

  UdostępnijShare on Facebook
  Facebook
  0Tweet about this on Twitter
  Twitter