Jakich doradców warto słuchać?

 • Jakich doradców warto słuchać?

  Jakich doradców warto słuchać?

  Masz wokół siebie wielu doradców, którzy nieustannie doradzają Ci, co masz robić, a czego nie robić. Zobacz jakich doradców warto słuchać?

   

  Każdego z nas otaczają ludzie. Większość z nich jest dla nas życzliwa albo przynajmniej tak nam i im się wydaje. W wielu życiowych sytuacjach, szczególnie gdy musisz podjąć trudne decyzje, zamieniają się oni w doradców. Udzielają Ci skrajnie różnych porad. Jeśli zastanawiasz się, jakich doradców warto słuchać, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

   

  Jakich doradców warto słuchać?

  W momencie, gdy masz problem najczęściej możesz mieć do czynienia z dwoma typami doradców. Pierwszy klepie Cię po ramieniu i użala się razem z Tobą. Drugi wylewa Ci kubeł zimnej wody i mówi Ci, żebyś wziął się w garść, bo od narzekania jeszcze żaden problem na świecie się nie rozwiązał. Ten drugi typ doradcy to prawdziwy przyjaciel, ktoś komu na Tobie naprawdę zależy.

   

  Gdy chcesz się wyróżnić

  Jeśli chcesz zrobić coś innego, wyróżnić się, wyjść ponad przeciętność, musisz liczyć się z tym, że większość ludzi z Twojego otoczenia będzie Ci to odradzać. Będą widzieć tylko złe strony i przedstawiać Ci Twój pomysł wyłącznie w czarnych kolorach. “Nie ryzykuj!”, “Po co Ci to?”, “To się nie uda!” itp. Ile razy słyszałeś wokół siebie takie “rady”?

   

  Gdy chcesz otworzyć firmę lub zrealizować nietypowy, innowacyjny pomysł jest jeszcze gorzej. Usłyszysz wtedy np. “Nie rób tego. Franek otworzył firmę i zbankrutował. Krysia poszła na swoje i została z kredytem do spłacenia” i tym podobne. Doradcy będą zachęcać Cię do rozmowy z Frankiem i Krysią. Tylko po co masz z nimi rozmawiać? Żeby dowiedzieć się, jak nie prowadzić firmy, jak zbankrutować? W tym na pewno mogą Ci doradzić. W końcu są specjalistami w tej dziedzinie 😉 Więc jakich doradców warto słuchać?

   

  Dlaczego doradcy nie powiedzą Ci: “Świetny pomysł. Gratuluję odwagi. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Porozmawiaj z Piotrkiem – jemu udało się rozkręcić firmę. Zapytaj Basię, jak zaczynała, bo też miała trudności na początkowym etapie, ale dziś jest sama swoim szefem i jej firma wspaniale się rozwija”?

   

  Kogo słuchać?

  Skąd masz wiedzieć, z jakim typem doradcy masz do czynienia i jakich doradców warto słuchać? Czy jest na to jakiś sprawdzony sposób? Tak. Wystarczy, że zadasz sobie następujące pytanie:

   

  “Czy ten doradca osiągnął już to, co ja chcę osiągnąć?”

   

  Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, to koniecznie słuchaj porad od takich osób. Spędzaj z nimi jak najwięcej czasu i chłoń od nich wiedzę jak gąbka. Jeśli odpowiedź jest przecząca to… jak najszybciej przestań słuchać takich osób. Otaczaj się ludźmi, którzy już osiągnęli to, co Ty sam chcesz osiągnąć. Tacy ludzie będą ciągnęli Cię w górę, pozostali w dół i tych drugich unikaj jak ognia.

   

  Tę mądrość dostrzegł już Leonardo da Vinci, który mawiał:

  “O radę pytaj tego, kto sam sobie radzi.”

   

  Życzę Ci tylko dobrych doradców i wytrwałości w dążeniu do celów. Powodzenia!

   

  ***

  Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów na tym blogu? Zapisz się do newslettera a nie częściej niż raz w tygodniu dostaniesz mailem informacje o nowych wpisach.

  ***

  UdostępnijShare on Facebook
  Facebook
  0Tweet about this on Twitter
  Twitter