Metoda SMARTEST – najskuteczniejsze wyznaczanie celów

 • Metoda SMARTEST – najskuteczniejsze wyznaczanie celów

  Metoda SMARTEST – najskuteczniejsze wyznaczanie celów

  Wyznaczanie celów metodą SMART (S.M.A.R.T.) pojawia się w wielu publikacjach z zakresu planowania i rozwoju osobistego. Z czasem uległa ona modyfikacji, dzięki uzupełnieniu jej o dwa istotne elementy. Mimo tego, cały czas brakowało w niej jeszcze jednego istotnego elementu…

   

  Prawdopodobnie słyszałeś już o wyznaczaniu celów metodą SMART (S.M.A.R.T.). Dla przypomnienia metoda SMART wygląda następująco:

   

  Metoda SMART

  Skutecznym narzędziem do precyzyjnego określania celów jest metoda SMART. Nazwa tej metody pochodzi od pierwszych liter angielskich słów określających jej najważniejsze zasady:

   

  Specific and clear – specyficzny, konkretny
  Measurable – mierzalny
  Achievable – osiągalny
  Relevant – zgodny ze mną, odpowiedni dla mnie
  Time dimensioned – określony w czasie

   

  Metoda SMARTER

  Z czasem została ona rozwinięta o dwie dodatkowe litery “E” i “R” i tak powstała metoda SMARTER:

   

  Specific and clear – specyficzny, konkretny
  Measurable – mierzalny
  Achievable – osiągalny
  Relevant – zgodny ze mną, odpowiedni dla mnie
  Time dimensioned – określony w czasie
  Exciting – ekscytujący
  Recorded – zapisany

   

  Przyznam Ci się, że w obu powyższych metodach brakowało mi jeszcze jednego, bardzo ważnego moim zdaniem elementu. Zainspirowany stopniowaniem z nazwy tego bloga (Dobry Lepszy Najlepszy) postanowiłem dopisać ten brakujący element. Tak powstała metoda SMARTEST, która jest uzupełnieniem dwóch, wyżej wymienionych metod wyznaczania celów i według mnie dodaje do nich przysłowiową “kropkę nad i”.

   

  Metoda SMARTEST

  Metoda SMARTEST składa się z następujących elementów:

  Specific and clear – specyficzny, konkretny
  Measurable – mierzalny
  Achievable – osiągalny
  Relevant – zgodny ze mną, odpowiedni dla mnie
  Time dimensioned – określony w czasie
  Exciting – ekscytujący
  Saved – zapisany
  Translated – przetłumaczony

   

  Poniżej umieściłem opisy i własne interpretacje objaśniające poszczególne elementy metody SMARTEST.

   

  Metoda SMARTEST – opis

  Specyficzny (metoda SMARTEST)

  Prawidłowo określony cel musi być specyficzny, czyli konkretny. Co to znaczy w praktyce? Musi być określony jak najbardziej dokładnie, precyzyjnie. Cel “mieć więcej pieniędzy” nie jest konkretny. Jeśli znajdziesz na ulicy 10 groszy to… będziesz miał więcej pieniędzy, ale z pewnością nie oznacza to, że zrealizowałeś swój cel. Cel “być bogaty” również nie jest specyficzny (konkretny), ponieważ słowo “bogaty” dla każdego oznacza inną ilość pieniędzy.

   

  Jeśli Twój cel to “budowa domu za 6 lat” to, żeby cel był dobrze określony musisz podać jak najwięcej konkretów, szczegółów. Jaki to ma być dokładnie dom? Jaką ma mieć powierzchnię? Czy ma mieć zabudowę parterową, czy piętrową, czy ma mieć poddasze użytkowe, czy też nie? Ile ma mieć pokoi? Czy chcesz mieć ogród? Zadaj sobie jak najwięcej takich pytań.

   

  Wyobraź sobie ten dom, narysuj go, stwórz szkic, projekt. Potrzebujesz wizualizacji. Jak myślisz, co lepiej zadziała na Ciebie i Twój mózg i zmotywuje Cię do działania? Sucho opisany cel “Dom za 6 lat”, czy duże kolorowe zdjęcie podobnego domu, jaki chcesz mieć wiszące nad Twoim biurkiem? Pozwól, by zadziałał efekt przyciągania.

   

  Mierzalny (metoda SMARTEST)

  Twój cel musi być mierzalny. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy będziesz w stanie określić, czy jesteś na dobrej drodze do realizacji celu. Tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić stopień realizacji tego celu. Załóżmy, że Twoim celem jest odłożyć 100 000 zł na koncie inwestycyjnym na zabezpieczenie przyszłości dla swoich dzieci. Jeśli masz odłożone 22 500 zł to wiesz, że zrealizowałeś swój cel w 22,5% i do pełnej realizacji celu zostało Ci jeszcze 77,5%.

   

  Osiągalny (metoda SMARTEST)

  Jeśli cel ma Cię motywować musi być dla Ciebie osiągalny. Jest to bardzo ważne, ponieważ dopóki nie uwierzysz, że jego realizacja jest dla Ciebie możliwa to nic się nie wydarzy. Musisz albo uwierzyć, że realizacja celu jest możliwa albo musisz zmienić cel na mniejszy. W tym drugim przypadku nie musisz całkowicie rezygnować z pierwotnego celu. Zamiast tego wyznacz sobie mniejszy cel, który jest pierwszym korkiem. Po jego zrealizowaniu wyznacz sobie kolejny będący następnym krokiem itd. Dzięki temu będziesz skupiał się na osiągalnych celach, a w miarę realizacji Twoja wiara będzie rosła i… o to chodzi. Zapamiętaj – tylko osiągalny cel motywuje do działania.

   

  Zgodny ze mną (metoda SMARTEST)

  Jak dobrze wyznaczyć cel? Otóż musi on być zgodny z Tobą, z Twoim “ja”, odpowiedni dla Ciebie. Jeżeli Twój cel powoduje u Ciebie niepokój, konflikt wewnętrzny to jest to zły cel. Jeśli ten cel jest w konflikcie z Twoim otoczeniem, bliskimi lub rodziną to znaczy, że jest on również zły dla Ciebie. Zmień go. Nie możesz skutecznie działać wbrew sobie, wbrew własnym przekonaniom, czy poglądom.

   

  Określony w czasie (metoda SMARTEST)

  Twój cel musi być jak najdokładniej określony w czasie. Co to znaczy? Cel musi mieć dokładną datę realizacji. Tylko wtedy możesz ułożyć precyzyjny plan działań. Jeżeli założysz realizację celu za 3 lata, to jest to bardzo ogólne określenie. Ale data typu 15 czerwca za 4 lata to już bardzo konkretna data. Pozwoli Ci ona określić w jakim miejscu musisz znajdować się za 3 lata, w jakim za 2 lata, w jakim za rok, w jakim za pół roku itd., żeby Twój cel był nadal realny w założonym terminie.

   

  Ekscytujący (metoda SMARTEST)

  Jeśli naprawdę chcesz zrealizować swój cel, nie wystarczy być do niego przekonanym i po prostu chcieć. Musisz oszaleć na niego punkcie i dążyć do niego z prawdziwą pasją, traktować go jak hobby, jak najprzyjemniejszy możliwy sposób spędzania czasu. Determinacja i szalona ekscytacja dodadzą Ci skrzydeł. Wiem coś o tym, ponieważ znalazłem sobie taki cel i uwielbiam nad nim pracować. Jestem bardzo podekscytowany, gdy tylko mogę się nim zająć.

   

  Zapisany (metoda SMARTEST)

  Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że zrealizujesz swój cel musisz go zapisać. Niedawno pisałem o tym, jak zwiększyć szanse na realizację swoich celów. Znajdziesz tam szczegółowy opis tego, co musisz zrobić i co dzięki temu zyskasz.

   

  Przetłumaczony (metoda SMARTEST)

  Tym, czego brakowało mi w metodzie SMART i jej rozwinięciu – metodzie SMARTER był właśnie element “przetłumaczony“. Jak go rozumieć i interpretować? Tłumaczenie ma trzy płaszczyzny.

   

  1. Właściwy język (tłumaczenie dla siebie)

  Zastosuj właściwy język opisując i tłumacząc sobie swój cel. Przede wszystkim swoje cele definiuj w formie dokonanej. Opisuj je dokładnie tak, jakbyś już je zrealizował, miał to czego pragniesz, osiągnął sukces. Nie pisz “Kupię samochód”. Napisz “Kupiłem samochód”, a jeszcze lepiej “Jeżdżę nowym samochodem marki X w kolorze czerwonym”. Stosuj opisy działające na Twoją wyobraźnię.

   

  2. Pozytywne tłumaczenie (tłumaczenie dla swojego mózgu)

  Możesz opisać swój cel “Zrzuciłam 10 kg”, ale lepiej pisz “Jestem szczupła i ważę x kg”. Zamiast pisać “Przestałem być śpiochem”, pisz “Wstaję codziennie o 5 rano”, zamiast “Przestałam się spóźniać” pisz “Jestem punktualna” itp. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ odpowiednio kodujesz i ukierunkowujesz swój umysł tłumacząc mu właściwie swój cel w zrozumiały dla niego sposób.

   

  3. Upublicznienie celu (tłumaczenie dla innych)

  Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć szanse na realizację swojego celu upublicznij go. Pochwal się swoim celem jak największej grupie ludzi. W szczególności niech to będą Twoi najbliżsi, rodzina, przyjaciele, osoby na których najbardziej Ci zależy. Wytłumacz im jak ważny jest dla Ciebie Twój cel, a zaczną dziać się niesamowite rzeczy. Warto również, jeśli lubisz, założyć się z bliskimi. To działa.

   

  Zachęcam do komentowania. Podziel się z innymi swoimi przemyśleniami.

   

  ***

  Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów na tym blogu? Zachęcam Cię, do skorzystania z subskrypcji w kolumnie po prawej stronie. Raz w tygodniu dostaniesz mailem informacje o aktualnych wpisach.

  ***

   

  UdostępnijShare on Facebook
  Facebook
  0Tweet about this on Twitter
  Twitter