Model SaaS – zalety i wady

 • Model SaaS – zalety i wady

  Model SaaS – zalety i wady

  Model SaaS w sprzedaży oprogramowania staje się coraz bardziej popularny. Dlaczego? Przeanalizujmy zalety i wady modelu SaaS.

   

  Model SaaS – definicja

  Czym jest model SaaS w sprzedaży oprogramowania? Pochodzi on z angielskiego określenia Software As A Service, w skrócie SaaS, czyli po prostu oprogramowanie jako usługa. SaaS jest jednym z modeli tzw. chmury obliczeniowej. Polega on na dystrybucji oprogramowania znajdującego się na serwerach producenta, które jest udostępniane użytkownikom przez Internet. Z rozszerzoną definicją modelu SaaS możesz zapoznać się na stronie Wikipedii.

   

   

  Model SaaS – wady

  Wad modelu SaaS jest, moim zdaniem, znacznie mniej niż zalet, więc właśnie od wad zacznę.

   

  Pierwszą wadą jest uzależnienie możliwości korzystania z oprogramowania w modelu SaaS od działania łącza internetowego. Jeśli nie masz połączenia z Internetem, nie możesz korzystać z oprogramowania. Jeśli więc chcesz realizować ważne procesy biznesowe przy wykorzystaniu takiego oprogramowania, musisz zadbać o wydajne i stabilne łącze internetowe. Być może nawet warto pomyśleć o zapasowym łączu, od innego dostawcy, na wypadek awarii.

   

  Drugą wadą może być obawa klientów o bezpieczeństwo danych, które fizycznie znajdują się na zewnętrznym serwerze, a nie w firmie. Czy naprawdę jest to wadą? Oczywiście wiele zależy tutaj od zaufania w stosunku do producenta oprogramowania w modelu SaaS i oferowanych przez niego zabezpieczeń. Jednak bardzo często serwery takich producentów są znacznie lepiej zabezpieczone, niż serwery fizycznie znajdujące się w wielu firmach. Jest tak dlatego, że większość producentów oprogramowania udostępnianego w modelu SaaS korzysta z nowoczesnych data center, które spełniają bardzo restrykcyjne standardy bezpieczeństwa. Przykładem może tutaj być nowoczesne data center firmy Beyond, z którego korzystamy oferując oprogramowanie Kameleo24™ w modelu SaaS. Data center to zapewnia m.in.:

   

  – możliwość korzystania z łączy ponad 10 operatorów telekomunikacyjnych
  – najwyższe standardy dla ścian ognioodpornych, drzwi, itp.
  – wielostrefową kontrolę dostępu
  – zabezpieczenia biometryczne
  – monitoring CCTV
  – całodobowy nadzór kamerą termowizyjną
  – system wykrywania otwartych drzwi
  – dwie całkowicie oddzielone od siebie rozdzielnie elektryczne z dedykowanymi systemami UPS
  firewalle, load balancing, retencję danych
  – automatyczne systemy tłumienia ognia i wiele, wiele innych zabezpieczeń

   

  Czy takimi zabezpieczeniami dysponują firmy posiadające własne serwery w biurze? Odpowiedź wydaje się oczywista. Dlatego też trudno mi zgodzić się z tym, że model SaaS budzi obawy odnośnie bezpieczeństwa danych.

   

  Trzecią wadą są ograniczone możliwości wpływu klientów na kształt oprogramowania w zakresie funkcjonalności, wyglądu itp. Tutaj muszę przyznać rację, że bardzo często tak faktycznie jest. Jednak w miarę rosnącej konkurencji, z jaką coraz częściej spotyka się na rynku model SaaS, również i na tym polu następuje znaczna poprawa i ukierunkowanie się na potrzeby klienta.

   

  Model SaaS – zalety

  Skupmy się teraz na zaletach oprogramowania w modelu SaaS.

   

  Po pierwsze model SaaS to oszczędności dla firm. Nie płacisz od razu za całe oprogramowanie, co wiąże się często z koniecznością ponoszenia dużych inwestycji. Co gorsze, w tradycyjnym modelu, często zanim inwestycja się zwróci, konieczna jest już zmiana oprogramowania, jego unowocześnienie, dopasowanie do szybko zmieniającej się technologii, czy realiów rynkowych.

   

  Po drugie model SaaS nie wymaga kosztownego i czasochłonnego wdrożenia. Oprogramowanie jest praktycznie dostępne “od ręki”, wymagając co najwyżej drobnych zmian lub dopasowań indywidualnych do potrzeb bardziej wymagających klientów.

   

  Po trzecie oprogramowanie w modelu Software As A Service nie wiąże się z koniecznością ponoszenia inwestycji w infrastrukturę, aby dopasować się do wymagań sprzętowych oprogramowania. Często tradycyjne oprogramowanie wymaga zakupu lub modernizacji serwera, zakupu najnowszych systemów operacyjnych, aktualizacji oprogramowania, czy też np. zwiększenia pamięci RAM lub zakupu nowych komputerów.

   

  Po czwarte model SaaS eliminuje problem utrzymania oprogramowania rozumianego jako konieczność dokonywania aktualizacji. W tym modelu aktualizacje odbywają się automatycznie, a Ty masz pewność, że zawsze korzystasz z najbardziej aktualnej wersji oprogramowania.

   

  Po piąte oprogramowanie w wersji SaaS eliminuje również konieczność ponoszenia kosztów pracy specjalistów, którzy zajęliby się instalacją i konfiguracją oprogramowania i jego utrzymaniem. Jest tak dlatego, że oprogramowanie w modelu SaaS nie wymaga instalacji. Wystarczy uruchomić przeglądarkę z dostępem do Internetu, zalogować się i możesz od razu zacząć korzystać z danej aplikacji. Nie tracisz czasu i pieniędzy na instalacje oprogramowania na każdym z komputerów w firmie. Nie musisz kupować dodatkowego oprogramowania, czy spełniać specjalnych wymogów sprzętowych. Po prostu korzystasz z oprogramowania od razu.

   

  Po szóste model SaaS zapewnia Ci mobilność. Dzięki niej możesz korzystać z oprogramowania w dowolnym miejscu, o dowolnej porze i na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.

   

  Po siódme, odnosząc się do jednej z często wymienianych wad modelu SaaS, zaletą są właśnie gwarancje bezpieczeństwa. Producent oprogramowania bierze na siebie zapewnienie bezpieczeństwa danych, tworzenie kopii bezpieczeństwa, jak i również zgłoszenie zbioru danych do GIODO (Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych).

   

  Po ósme model SaaS, z założenia, musi zapewniać skalowalność aplikacji, czyli możliwość dopasowania do rosnących potrzeb klientów i rozwoju ich firm. W modelu SaaS pracujesz na platformie przygotowanej do obsługi tysięcy użytkowników.

   

  Po dziewiąte zaletą modelu SaaS jest duża dostępność, szczególnie dla mniejszych firm, które nie mają możliwości budżetowych inwestowania dziesiątek lub setek tysięcy złotych w oprogramowanie. Dodatkową korzyścią finansową jest tutaj możliwość planowania finansów, ponieważ model SaaS to przewidywalne i zwykle stałe koszty miesięczne, zamiast jednorazowych wysokich nakładów na zakup oprogramowania, czy inwestycje w kosztowną infrastrukturę.

   

  Po dziesiąte zaletą modelu SaaS jest wolny wybór dokonywany przez klienta. Nie musisz wiązać się wieloletnimi umowami z producentem oprogramowania. W wielu przypadkach możesz zrezygnować z korzystania z danego oprogramowania w dowolnym czasie.

   

   

  Podsumowując, moim zdaniem, oprogramowanie w modelu SaaS ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nawet niektóre wady trudno faktycznie za takie uznać. Wynajem oprogramowania to z pewnością przyszłość dynamicznie zmieniającego się rynku IT w Polsce i na świecie.

   

  ***

  Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów na tym blogu? Zapisz się do newslettera a nie częściej niż raz w tygodniu dostaniesz mailem informacje o nowych wpisach.

  ***

  UdostępnijShare on Facebook
  Facebook
  0Tweet about this on Twitter
  Twitter