Reguła 60/40 w planowaniu czasu

 • Reguła 60/40 w planowaniu czasu

  Reguła 60/40 w planowaniu czasu

  Poznaj prostą zasadę planowania czasu, dzięki której zwiększysz skuteczność i unikniesz stresów, związanych z tym, że nie uda Ci się zrobić w ciągu dnia tego, co zaplanowałeś. Rozwiązaniem jest reguła 60/40.

   

  Prostota kluczem do sukcesu

  Wielokrotnie przekonałem się, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Zamiast szukać skomplikowanych i wyrafinowanych metod postaw na prostotę. To ona zapewni Ci klucz do sukcesu. Proste zasady są również najlepsze w planowaniu czasu. Tutaj z pomocą przychodzi nam reguła 60/40 w planowaniu czasu.

   

  “Czas jest tym, czego chcemy najbardziej, ale używamy najgorzej.”

  William Penn

  Czas więc to zmienić wykorzystując tę prostą metodę.

   

  Reguła 60/40

  Reguła 60/40 określa, w jaki sposób należy efektywnie planować swój czas. Kluczowym elementem tej zasady jest unikania nierealnego planowania, które polega na tym, że starasz się zagospodarować cały czas, jaki masz do dyspozycji w ciągu dnia. Spójrzmy prawdzie w oczy – zaplanowanie całego dnia minuta po minucie od początku do końca jest po prostu nierealne.

   

  Reguła 60/40 mówi, że możesz zaplanować maksymalnie 60% czasu, jaki masz do dyspozycji w ciągu dnia. Tyle i tylko tyle możesz przeznaczyć na czynności zaplanowane. A co z pozostałym czasem?

   

  Otóż pozostałe 40% czasu musisz podzielić na dwie równe części. Pierwsze 20% powinieneś przeznaczyć na nieoczekiwane działania. To Twoja rezerwa na działania niezaplanowane, bo takie zawsze pojawiają się w ciągu dnia. Drugie 20% czasu przeznacz na tzw. pracę twórczą, czyli działania spontaniczne, kreatywne.

   

  Tylko taki sposób planowania czasu pozwoli nam zachować spokój, zdrowie i uniknąć niepotrzebnych frustracji. Reguła 60/40 pozwala znaleźć czas, zarówno na rzeczy wcześniej zaplanowane, jak i na pojawiające się w ciągu dnia działania spontaniczne. To one, gdy się pojawią, mogą stanowić szanse do wykorzystania. Jeżeli zrobiłeś już fotografię dnia będziesz mieć ułatwione zadanie.

   

  Zadanie do wykonania dla Ciebie:

   

  Jeśli poza czytaniem artykułów chcesz faktycznie coś poprawić i zmienić w swoim życiu to weź teraz czystą kartkę papieru i zaplanuj jutrzejszy dzień zgodnie z regułą 60/40. Jutro pod koniec dnia zrób analizę, czy i w jakim stopniu udało Ci się zrealizować swój plan. Powodzenia!

   

  ***

  Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów na tym blogu? Zapisz się do newslettera a nie częściej niż raz w tygodniu dostaniesz mailem informacje o nowych wpisach.

  ***

  UdostępnijShare on Facebook
  Facebook
  0Tweet about this on Twitter
  Twitter