Wpływ talentu na sukces

 • Wpływ talentu na sukces

  Wpływ talentu na sukces

  Jaki jest wpływ talentu na sukces? Czy istnieje między nimi związek? Czy muszę mieć talent, by móc osiągnąć sukces?

   

  Definicja talentu

  Zacznijmy od tego, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest talent? Według Wikipedii talent (uzdolnienie) to “wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej.”

   

  Wpływ talentu na sukces

  Skoro znamy już definicję talentu to teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki jest wpływ talentu na sukces? Czy w ogóle talent ma związek z sukcesem? Niewątpliwie tak, choć nie zawsze. Potrafisz wymienić przykłady ludzi obdarzonych wyjątkowymi talentami, którzy nie osiągnęli sukcesu? Z pewnością. Przyczyny braku sukcesu mogły być u nich różne. Czasem było to nieszczęśliwe zdarzenie losu, a czasem zwyczajne lenistwo i szukanie wymówek.

   

  Wzór na sukces

  Jaka jest więc wartość talentu? Jaki jest wpływ talentu na sukces? Amerykański pisarz – Stephen King – powiedział, że “Talent jest tańszy od soli. Tym, co odróżnia utalentowanego człowieka od człowieka sukcesu, jest mnóstwo ciężkiej pracy. Nawet jeśli masz wyjątkowy talent, ale nie połączysz go z ciężką pracą, nic z tego nie wyjdzie. Mamy więc już wzór na sukces:

   

  SUKCES = TALENT + CIĘŻKA PRACA

   

  Co jeszcze jest ważne, by osiągnąć sukces?

   

  Ciekawość

  Twórca teorii względności, fizyk – Albert Einstein – twierdził, że nie posiada żadnych talentów prócz “namiętnej ciekawości”. Jeśli zostałeś obdarzony talentem, a nie jesteś ciekawy tego, co może się wydarzyć, gdy go rozwiniesz to… nic się nie wydarzy. Talent nie rozwija się sam. Musisz mu pomóc. Dopiero wtedy poczujesz prawdziwy wpływ talentu na sukces. Twój sukces.

   

  Wytrwałość

  Angielski parlamentarzysta i reformator – Thomas Fowell Buxton – powiedział:

   

  “Dysponując zwykłymi talentami i niezwykłą wytrwałością możesz osiągnąć wszystko.”

   

  Dlatego tak ważna jest wytrwałość w dążeniu do celu. Na drodze do sukcesu jest wiele upadków, ale tylko Ci, którzy za każdym razem wstają, mają szanse na sukces. Swoim działaniem umożliwiają wpływ talentu na sukces.

   

  Czym dla mnie jest talent?

  Moja osobista definicja talentu:

   

  Talent to coś, co ułatwia Ci start, pozwalając Ci startować w bliższej odległości do mety niż Ci, którzy talentu nie mają.

   

  Co to oznacza w praktyce? Mając talent masz znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu (przekroczenie mety) niż Ci, którzy talentu nie mają. Masz po prostu krótszą i łatwiejszą drogę do sukcesu. Jeśli jednak zlekceważysz wzór na sukces to Ci, którzy nie mają talentu lub mają go znacznie mniej od Ciebie, wyprzedzą Cię w tym wyścigu i przekroczą linię mety przed Tobą. Możliwe, że im się uda, a Ty zatrzymasz się gdzieś w tym wyścigu.

   

  Jeśli nie masz talentu, a bardzo mocno czegoś chcesz, możesz to osiągnąć. Uwierz w siebie i pracuj, ciężko pracuj. Oto recepta na sukces. Powodzenia!

   

   

  ***

  Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów na tym blogu? Zapisz się do newslettera a raz w tygodniu dostaniesz mailem informacje o nowych wpisach.

  ***

  UdostępnijShare on Facebook
  Facebook
  0Tweet about this on Twitter
  Twitter